Leica BLK 3D – Pomiar ze zdjęć

Leica Geosystem konsekwentnie stara się realizować politykę dostępności, interoperacyjności sprzętu i oprogramowania, które wprowadza na rynek. Bardzo ciekawym przykładem tego jest niepozorne urządzenie o nazwie LEICA BLK 3D. Jest to rozwiązanie pomiarowe oparte na tworzeniu zdjęć i realizacji pomiaru w czasie rzeczywistym. Urządzenie nie jest już nowością, ale producent stara się nadać temu produktowni nowe życie i wzbogacić jego funkcjonalności.

Do czego wykorzystuje fotogrametrię rynek AEC?

Wydane w 2019 roku ręczne rozwiązanie do pomiarów 3D firmy Lecia Geosystems, BLK3D, łączy w sobie czujniki, oprogramowanie i przetwarzanie na urządzeniu, aby pomóc użytkownikom mierzyć przestrzeń w czasie rzeczywistym. Każde zrobione zdjęcie jest realnym obrazem rzeczywistości, który umożliwia pomiary wysokości, szerokości i głębokości. Pomiary można tworzyć w dowolnym momencie, od razu na miejscu za pomocą ręcznego urządzenia BLK3D Imager lub później za pomocą oprogramowania BLK3D Desktop. Jego możliwości przetwarzania eliminują potrzebę połączeń sieciowych i usług w chmurze, zapewniając użytkownikom szybsze podejmowanie decyzji w ich codziennej pracy- np. mierzenie niedostępnych lokalizacji, tworzenie planów pięter, szacowanie instalacji budynków, dokumentowanie postępów budowy czy tworzenie mierzalnej dokumentacji powykonawczej.

Leica BLK3D nowy algorytm obliczeniowy

W tym tygodniu Leica Geosystems, część Hexagon, ogłosiła, że ​​Leica BLK3D otrzyma dużą aktualizację. Nowy ręczny imager zapewni podwojony zakres roboczy i dokładność pomiarów na obrazie w wielu zastosowaniach wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak pomiary zewnętrzne budynków, elewacji, pokryć dachowych i projektów architektonicznych.

BLK3D to podręczne urządzenie do obrazowania o wielkości mniej więcej typowego smartfona, które może służyć do robienia zdjęć tego, co ma być zmierzone. Para skalibrowanych kamer stereo, które są lekko przesunięte, są w stanie wykonać obliczenia pomiarowe, co pozwala na zbieranie pomiarów z obrazu. Urządzenie przechowuje również metadane (w tym lokalizację GPS, datę / godzinę przechwycenia), a jego dane wyjściowe można łatwo dodać do skanów za pomocą aplikacji Cyclone Field 360 na pokładzie urządzenia BLK3D.

Według Leica uaktualnienie umożliwia BLK3D uchwycenie elewacji czteropiętrowych budynków z centymetrową dokładnością. Ponadto użytkownicy otrzymają wskazówki i funkcje wskazań dokładności, które pozwolą im zoptymalizować proces przechwytywania w celu uzyskania najwyższej dokładności pomiaru. Osiąga się to poprzez ulepszenie istniejących algorytmów przetwarzania obrazu BLK3D wraz z dostosowaniem przepływu pracy, co pozwala na przechwytywanie wielu ujęć z maksymalnie 4 zdjęciami.

„Szczegółowa dokumentacja projektowa, współpraca zespołowa i zdalne podejmowanie decyzji to tylko niektóre z umiejętności potrzebnych dzisiejszym specjalistom z różnych branż” – powiedział Tobias Heller, starszy menedżer produktu w Leica BLK3D.

„Zaprojektowaliśmy BLK3D mobile i desktop 3.0 z myślą o użytkownikach rozpoczynających swoją przygodę z cyfryzacją i ekspertami cyfrowymi, którzy już od jakiegoś czasu pracują w tej dziedzinie. Dzięki zwiększonej dokładności, większemu zasięgowi i dodatkowej funkcjonalności BLK3D jest dla każdego, kto chce uczynić swoją pracę bardziej wydajną, skuteczną i produktywną ”.

źródło: https://shop.leica-geosystems.com/learn/reality-capture/blk3d