Rynek BIM vs Covid-19

W ostatnim czasie wielu wykonawców z branży AEC zastanawia się nad negatywnym wpływem efektów pandemii na projekty inwestycyjne. Pojawiają się pewne prognozy określające spowolnienie w branży oraz realne szansy odbudowy rynku w pespektywie krótkiej oraz średniej.

Jasnym jest, że branże szczególnie dotknięte ograniczeniami – branża hotelarska, gastronomiczna ograniczą nowe inwestycje, co wpłynie na przychody całej branży AEC.

Building Information Modeling Market (BIM)

Wybuch wirusa COVID-19 w grudniu 2019 roku spowodował szybkie rozprzestrzenienie się tej choroby do prawie 100 krajów na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że ​​jest to stan zagrożenia zdrowia publicznego. Oczekuje się, że COVID-19 będzie miał negatywny wpływ na cały rynek BIM. Associated General Contractors of America (AGC) informuje, że co najmniej 45% wykonawców doświadcza opóźnień lub zakłóceń spowodowanych wybuchem epidemii. Te opóźnienia są spowodowane brakiem materiałów, części i sprzętu budowlanego. Poza tym brak wykwalifikowanej siły roboczej i sprzętu to jedne z kilku głównych czynników wpływających na całą branżę. Ponadto niektóre projekty budowlane są wstrzymywane lub opóźniane z powodu bezobjawowych pracowników, ponieważ w przypadku pozytywnego wyniku testu któregokolwiek z pracowników nastąpiłoby tymczasowe zamknięcie budowy. Ponieważ profesjonaliści AEC są największymi użytkownikami końcowymi oprogramowania BIM, które jest wykorzystywane głównie w projektach budowlanych, opóźnienie lub odwołanie tych projektów miałoby negatywny wpływ na cały rynek BIM.

Building Information Modeling Market (BIM)

Choć podejrzewa się (stan na czerwiec ’20) powrót wartości rynku BIM do poziomu z roku ’18, to rynek prawdopodobnie odrodzi się stopniowo w ciągu najbliższych 2 lat i przewiduje się, że osiągnie całkowitą wartość 8,8 miliarda USD do 2025 roku, przy CAGR na poziomie 14,5% od 2020 do 2025 roku.

CAGR – skumulowany wskaźnik wzrostu

żródło: www.marketsandmarkets.com